Obróbka materiałów
Obróbka materiałów


Nawet w najmniejszych urządzeniach przejście na stosowanie łożysk CeramicSpeed, może być opłacalne. Taką perspektywę zauważyło już kilkanaście dużych firm produkcyjnych, zaoszczędzając w ten sposób wiele pieniędzy.

 

Łożyska obróbka materiałówRold Skov Sawmill (tartak): 14 750 EUR zaoszczędzone w ciągu zaledwie jednego roku.

  • Każda uniknięta nieplanowana przerwa w produkcji pozwala zaoszczędzić 2 700 EUR,
  • Planowane przerwy w produkcji i poprawa czasu pracy,
  • Łączne oszczędności w ciągu pierwszych 13 miesięcy w wysokości ponad 13 400 EUR,
  • Każda awaria piły ma kluczowe konsekwencje dla całego procesu produkcyjnego.

 

„Obniżenie kosztów konserwacji poprzez modernizację łożysk było dla nas satysfakcjonującym procesem. Modernizacja do łożysk w wersji CeramicSpeed Bearings miała dla nas znaczące znaczenie. Mimo że koszt łożysk jest wyższy, zaoszczędziliśmy sporo pieniędzy w ciągu 13 miesięcy”, mówi Jens Andersen, inżynier w tartaku Rold Skov, który jest odpowiedzialny za zakup łożysk.

 

Przestój kosztował tartak Rold Skov około 2.700 EUR za każde zatrzymanie produkcji w celu wymiany łożysk zamontowanych w pile. Łożyska trzeba było wymieniać co trzy miesiące.

Współpracując z personelem konserwacyjnym tartaku zaproponowaliśmy montaż łożysk CeramicSpeed LongLife Xtreme Bearings.

Cena zakupu łożysk CeramicSpeed Bearings jest wyższa od ceny łożysk stalowych, ale mimo to firma zaoszczędziła ponad 2.700 EUR na samym zakupie łożysk. Uwzględniając pośrednie koszty przestojów produkcyjnych, firma zaoszczędziła 14 750 EUR w ciągu pierwszych 13 miesięcy.

 

Producent tworzyw sztucznych: 23-krotnie dłuższa żywotność łożysk

Pył z tworzyw sztucznych jest jednym z czynników, które zagrażają żywotności łożysk. Takiego problemu doświadczał jeden z wiodących europejskich producentów tworzyw sztucznych.

Łożyska, które montuje się w piecach służących do wytłaczania przez 24 godziny na dobę folii z tworzywa sztucznego, muszą radzić sobie z trudnym środowiskiem. W takich aplikacjach występują przede wszystkim wysokie temperatury – od 150 do 170°C. Dodatkowo łożyska pracują przy średnio 12-15 cyklach typu start/stop na minutę, po których następują wibracje. To wszystko w połączeniu z brakiem cyrkulacji powietrza oraz wspomnianym na początku pyłem z tworzyw sztucznych powoduje spadek żywotności łożyska stalowego. W tym przypadku żywotność ta wynosiła około 2 tygodnie.

Awarie maszyn spowodowane uszkodzeniem łożysk, mają ogromne konsekwencje ekonomiczne. Piec musi zostać najpierw schłodzony, zanim będzie można wymienić w nim łożyska. Każda taka operacja powoduje straty finansowe, gdyż przestój trwa około 6-7 godzin. Dodatkowo uszkodzone łożyska toczne trzeba było wymieniać co drugi tydzień.

W 2004 roku pierwsze łożyska CeramicSpeed zostały dostarczone do firmy na okres próbny. Po 14 tygodniach sprawdzono komponenty i nie znaleziono właściwie żadnych oznak zużycia. Dzięki pozytywnym wynikom marka CeramicSpeed jeszcze bardziej zoptymalizowała swoje produkty, wyposażając je w nowe koszyki oraz smarując specjalistycznymi środkami smarnymi.

Obecnie łożyska CeramicSpeed wyróżniają się żywotnością wynoszącą około 55-75 tygodni. Mimo wyższe ceny zakupu takich łożysk ceramicznych inwestycja zwraca się między innymi poprzez wydłużenie okresu eksploatacji łożyska.

Dzięki wymianie stalowych rozwiązań na łożyska CeramicSpeed Bearings, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o konkretnym zastosowaniu, żywotność łożysk jest aktualnie 23 razy dłuższa niż wcześniej.

CeramicSpeed Polska