Kulki ceramiczne wykonuje się z różnych materiałów
Jednak najlepszym dostępnym materiałem — i tym, z którego wykonujemy nasze łożyska — jest azotek krzemu (Si3N4).
Zwiększona twardość kuli oznacza, że powierzchnia styku kuli oraz bieżni jest zredukowana. A to z kolei prowadzi do zmniejszenia tarcia, możliwości osiągania wyższych prędkości oraz mniejszych strat energii. Twardość i wyjątkowo gładka powierzchnia oznaczają także, że kulki ceramiczne są znacznie trwalsze od kulek stalowych.
Azotek krzemu to materiał, który nie przewodzi prądu. Ale to nie jedyna jego zaleta. Czym charakteryzują się kulki ceramiczne wykonane z azotku krzemu?
Nasze kulki ceramiczne produkowane są przez kilku, wybranych producentów, którzy dostarczają kulki o certyfikowanej, wysokiej jakości.
kliknij, aby powiększyć tabelę
Łożyska hybrydowe z kulkami ceramicznymi są droższe w porównaniu z łożyskami w pełni stalowymi. Jednak w zastosowaniach, w których występują bardzo duże obciążenia, ekstremalne temperatury, w środowisku zanieczyszczonym czy tam, gdzie produkuje się żywność, zwrot z inwestycji ROI jest wyjątkowo krótki. Dzięki prawidłowo dobranym łożyskom hybrydowym zawsze będziesz ponad swoją konkurencją.
„Wysoka twardość i doskonałe parametry wysokotemperaturowe ceramiki są atrakcyjne dla krytycznych zastosowań w łożyskach tocznych, takich jak silniki o wysokiej sprawności cieplnej. Ponadto mniejsza gęstość ceramiki pozwala na mniejsze obciążenia odśrodkowe, mniejsze poślizgi przy dużych prędkościach, w wyniku czego uzyskuje się dłuższy okres żywotności łożyska niż w przypadku tradycyjnych stali łożyskowych lub alternatywnych super-stopów czy cermetali. Azotek krzemu ma najniższy moduł tarcia i sprężystości w stosunku do dostępnej ceramiki, co zmniejsza naprężenia kontaktowe łożysk”.
Bharat Bhushan & Lewis B. Sibley, Tribology Transactions Journal, Vol 25, wydanie 4, Taylor and Francis 2008