Kulki ceramiczne
Kulki ceramiczne


Kulki ceramiczne można znaleźć wykonane w różnych materiałach.

Jednak najlepszym dostępnym materiałem – i tym, z którego wykonane są nasze łożyska – jest azotek krzemu (Si3N4).

Zwiększona twardość kuli oznacza, że powierzchnia styku kuli i bieżni jest zredukowana, co prowadzi do zmniejszenia tarcia, wyższych potencjalnych prędkości i mniejszej straty energii. Twardość i wyjątkowo gładka powierzchnia oznaczają również, że kulki są znacznie trwalsze niż kulki stalowe.

Szybszy zwrot z inwestycji ROI pomimo wyższych kosztów

Łożyska hybrydowe z kulkami ceramicznymi pociągają za sobą dodatkowe koszty w porównaniu z łożyskami konwencjonalnymi. Jednak w zastosowaniach, w których występują duże obciążenia, duże ekstremalne temperatury, zanieczyszczone środowiska produkcyjne lub w produkcji żywności, zwrot z inwestycji ROI jest wyjątkowo krótki, dając producentom znacznie lepszą siłę konkurencyjną w swojej produkcji.

Cechy produktu

Nasze kulki ceramiczne produkowane są przez kilku, wybranych producentów, zdolnych do dostarczania kulek o certyfikowanej, wysokiej jakości.

Co mają do powiedzenia naukowcy

„Wysoka twardość i doskonałe parametry wysokotemperaturowe ceramiki są atrakcyjne dla krytycznych zastosowań w łożyskach tocznych, takich jak silniki o wysokiej sprawności cieplnej. Ponadto mniejsza gęstość ceramiki pozwala na mniejsze obciążenia odśrodkowe, mniejsze poślizgi przy dużych prędkościach, w wyniku czego uzyskuje się dłuższy okres żywotności łożyska niż w przypadku tradycyjnych stali łożyskowych lub alternatywnych super-stopów czy cermetali. Azotek krzemu ma najniższy moduł tarcia i sprężystości w stosunku do dostępnej ceramiki, co zmniejsza naprężenia kontaktowe łożysk”.

Bharat Bhushan & Lewis B. Sibley, Tribology Transactions Journal, Vol 25, wydanie 4, Taylor and Francis 2008

CeramicSpeed Polska