Wyjątkowa wytrzymałość
Wyjątkowa wytrzymałość


Badania oparte na analizie 1000 łożysk pokazują, że 99,6% łożysk CeramicSpeed wytrzymuje co najmniej 4 razy dłużej niż łożyska standardowe.

W 50 % przypadków trwałość eksploatacyjna łożyska była od 8 do 20 razy dłuższa niż łożysk do tej pory stosowanych – nawet pod wpływem silnego zanieczyszczenia cząstkami stałymi.

W 30 % przypadków oczekuje się, że łożyska kulkowe nigdy nie będą musiały być wymieniane przez cały okres eksploatacji maszyny.

Zdolność do pracy przy wyższych prędkościach

Kulki z azotku krzemu są mniej gęste i znacznie lżejsze (58 %) niż kulki stalowe. Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię potrzebną do pracy maszyny spadnie. Ale główną zaletą niskiego ciężaru jest dłuższy okres eksploatacji łożyska.

Niska masa kulki zmniejsza obciążenie odśrodkowe bieżni podczas obrotu, przez co zużycie łożyska jest znacznie zredukowane – jest to niewątpliwa korzyść. Dodatkową zaletą jest to, że łożysko może pracować przy znacznie wyższych obrotach – do 50% wyższych – co daje możliwość stosowania łożysk hybrydowych o długiej żywotności w wymagających aplikacjach o dużych prędkościach, takich jak wrzeciona obrabiarek i turbo maszyn.

Mniej smarowania

Jedną z głównych zalet kulek ceramicznych w porównaniu z kulkami stalowymi jest ich wyjątkowo niski współczynnik tarcia – co znacznie zmniejsza potrzebę smarowania.

Bez smarowania każde łożysko szybko się zepsuje, gdzie bezpośredni kontakt stalowej kuli z bieżnią stalową doprowadzi do szybkiej awarii łożyska. Współczynnik tarcia stali w stosunku do stali wynosi 0,8, natomiast współczynnik tarcia stali w stosunku do ceramiki wynosi 0,2 – lub nawet niższej, jeśli bieżnie są powlekane.

W rezultacie kulki ceramiczne eliminują problem dwóch identycznych materiałów niszczących się nawzajem.

Twardość i jakość wykończenia kulek ceramicznych służy również do polerowania wszelkich uszkodzeń bieżni, podczas gdy w łożyskach zwykłych prowadziłoby to do dalszych uszkodzeń łożyska stalowego.

Ekstremalne temperatury

Kulki z azotku krzemu CeramicSpeed mają wyjątkowo niskie współczynniki rozszerzalności cieplnej – 3,7 K^ -1 w przeciwieństwie do 12,3 K^ -1 dla konwencjonalnych kulek stalowych. Dzięki temu łożyska hybrydowe z kulkami CeramicSpeed nadają się wyjątkowo dobrze do zastosowań w wysokich lub niskich temperaturach lub w środowiskach produkcyjnych, gdzie oczekuje się wahań temperatur pomiędzy wysokimi i niskimi wartościami.

W rzeczywistości nasze łożyska LongLife HighTemp są zdolne do prawidłowego działania w temperaturach do 350°C (660 stopni Fahrenheita) oraz w środowisku kriogenicznym.

Środowisko korozyjne

Łożyska serii CeramicSpeed LongLife Corrotec są przeznaczone do pracy w wilgotnym środowisku, są wypełnione smarem klasy FDA, posiadają bieżnie ze stali nierdzewnej oraz koszyki polimerowe i kulki ceramiczne.

W przypadku komponentów i smarów przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością, łożyska LongLife Corrotec są zatwierdzone przez FDA (FDA 21 CFR) i spełniają wymagania przepisów WE 1935 (EC 1935)

Smar jest zarejestrowany przez NSF (H1) i dopuszczony do stosowania w kontakcie z żywnością.

Zero erozji elektrycznej

W przeciwieństwie do kulek stalowych, kulki z azotku krzemu bardzo silnie izolują od prądów błądzących. Erozja elektryczna łożyska pojawia się podczas przepływu prądu elektrycznego poprzez elementy łożyska silnika do ziemi. Szczególnie w silnikach elektrycznych z regulacją częstotliwości, prądy błądzące mogą stanowić poważne zagrożenie dla łożysk silnika. Z upływem czasu uszkodzenia przez łuk elektryczny utrudniają płynną pracę łożysk, tworząc mikro spawy i wżery w bieżniach – stan, który będzie stopniowo narastał, aż do trwałego uszkodzenia łożyska. Zakres tego uszkodzenia jest zależny od mocy prądu oraz czasu jego przepływu.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie łożysk izolacyjnych – łożysk, w których kulki są wykonane z materiałów nieprzewodzących, takich jak azotek krzemu.

CeramicSpeed Polska