Prądy błądzące

Prądy błądzące

Prądy błądzące

Elementy toczne łożysk hybrydowych CeramicSpeed wyprodukowane zostały z azotku krzemu. Powszechnie wiadomo, że materiał ten jest doskonałym izolatorem prądów błądzących. A czym tak właściwie one są?

  1. Prądy błądzące
  2. Najlepsze rozwiązanie na prądy błądzące

Czym są prądy błądzące? Na to pytanie postaramy się dziś odpowiedzieć

Prądy błądzące

Prądy błądzące to nic innego jak zjawisko, które uaktywnia się w sposób niekontrolowany. W przypadku łożysk tocznych sytuacja ta jest niepożądana, ponieważ wpływa na wszystkie jego elementy w sposób destrukcyjny, skracając poziom żywotności. Dlatego tak ważne są dodatkowe powłoki, montowane na przykład na elementy toczne, dzięki którym fragmenty te charakteryzują się lepszą odpornością. Często bywa jednak tak, że i powłoki nie są zbyt wystarczające, szczególnie w ekstremalnych aplikacjach w sprzęcie elektrycznym. W trakcie montażu łożyska w wielu przypadkach można je łatwo zniszczyć i tak też się dzieje. Dlatego warto wybierać produkty, w których materiały same w sobie stanowią świetną izolację – jak wspomniany już azotek krzemu.

Jak wyeliminować ryzyko występowania prądów elektrycznych, które zamykają swój przepływ, wykorzystując fragmenty łożysk, niebędące przeznaczone do tego celu? Wystarczy zaopatrzyć maszynę w odpowiednie łożysko.

Najlepsze rozwiązanie na prądy błądzące

Najlepszym rozwiązaniem są łożyska hybrydowe CeramicSpeed. Dlaczego? Ponieważ kulki ceramiczne, wyprodukowane z azotku krzemu same w sobie mają zdolność izolacyjną, która wynosi aż 15kV na mm, gdzie w przypadku modeli standardowych zdolność ta nie przekracza 1 kV – oczywiście o ile nie uszkodzimy powłoki podczas montażu. Według raportu łożyska ceramiczne wytrzymują od 6 do 8 razy dłużej niż produkty konwencjonalne. Raport został sporządzony na podstawie testów przeprowadzonych w firmie Aarhuskarlshamn Denmark A/S, która wykorzystała łożysko CeramicSpeed w silniku 400kW z transformatorem częstotliwości. Uniknięto tym samym jakimkolwiek awariom, które powodowały uszkodzenie elementów tocznych prądem elektrycznym.

Oferta CeramicSpeed obejmuje kilka rodzajów łożysk, które przystosowane są do konkretnej aplikacji. Dla silników elektrycznych dedykowane są modele z serii LongLife Insulate, które oprócz doskonałą izolację, gwarantują niższą temperaturę roboczą, wyższe obroty silnika, a także mniejsze zużycie energii. Łożyska hybrydowe CeramicSpeed są także odporne na cząsteczki obce. Doskonale radzą sobie z kurzem, piaskiem czy opiłkami metalu, rozdrabniając je dosłownie w pył. Łożyska ceramiczne w każdym calu przystosowane są do ekstremalnych warunków. CeramicSpeed to produkt do zadań specjalnych, który szybko się zwraca, minimalizuje ryzyko wystąpienia nieplanowanych przestojów i tym samym zmniejsza koszty eksploatacyjne. Zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować w rozwój swojej firmy, dlatego nie zwlekaj i skorzystaj z naszego rozwiązania już dziś!

CeramicSpeed Polska