Łożyska hybrydowe do zadań specjalnych

Łożyska hybrydowe do zadań specjalnych

Łożyska do zadań specjalnych

Nietypowe aplikacje wymagają użycia produktów typowych do zadań specjalnych. Do tej kategorii asortymentu należą między innymi łożyska hybrydowe.

  1. Co wyróżnia łożyska hybrydowe na tle innych modeli?
  2. Łożyska hybrydowe do zadań specjalnych – czyli jakich?
  3. Sprzęt elektryczny
  4. Branża spożywcza oraz farmacja i chemia
  5. Obróbka materiałów

Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz wykorzystać łożyska hybrydowe, to właśnie dziś przychodzimy z odpowiedzią! Przedstawiamy cztery główne branże, dla których modele ceramiczne są wręcz stworzone.

Co wyróżnia łożyska hybrydowe na tle innych modeli?

Od modeli klasycznych łożyska hybrydowe różnią się niby tylko wykorzystanym materiałem w elementach tocznych, ponieważ mamy tu do czynienia z azotkiem krzemu. Jednakże tworzywo to zmienia nieco parametry techniczne mechanizmu, które są znacznie lepsze, niż w łożyskach konwencjonalnych. Do głównych zalet tego innowacyjnego rozwiązania zalicza się przede wszystkim znacznie dłuższy okres żywotności – od 4 do 8 razy!, a także bezproblemowa praca w ekstremalnych warunkach. Ponadto mogą osiągać bardzo wysokie obroty i mają niskie wymagania, jeśli chodzi o smarowanie.

Parametry te sprawiają, że koszty eksploatacyjne są niższe, mimo że łożyska hybrydowe nie należą do najtańszych rozwiązań. Ale bardzo szybko się zwracają, co nieraz staraliśmy się wykazać w poprzednich publikacjach, wyszczególniając wszystkie zalety tej alternatywy i zestawiając je z cechami charakterystycznymi dla łożysk standardowych.

Łożyska hybrydowe do zadań specjalnych – czyli jakich?

Łożyska hybrydowe to innowacyjne rozwiązanie, które między innymi dzięki użytych materiałów, spełniają się w roli łożyska do zadań specjalnych. W skrócie oznacza to, że lepiej sprawdzą się w nietypowych aplikacjach lub w ekstremalnych warunkach, niż rozwiązania konwencjonalne.

Odpowiednio dobrane łożysko hybrydowe należy stosować w miejscach, w których łożyska klasyczne zawodzą. Do tych miejsc należą przede wszystkim aplikacje charakteryzujące się trudnymi warunkami zarówno pracy, jak i otoczenia. I tym samym wyróżnić możemy następujące branże przemysłowe, w których łożyska ceramiczne spełnią swoje zadanie:

Sprzęt elektryczny

Łożyska pracujące w sprzęcie elektrycznym są narażone między innymi na erozję elektryczną. I mimo że powinno się wybierać mechanizm odpowiednio przygotowany do takiej sytuacji, to jednak konwencjonalne rozwiązania koniec końców zawodzą. Dlaczego? Ponieważ powłoki dla klasycznych łożysk mają zdolność izolacyjną wynoszącą maksymalnie 1 kV. Natomiast azotek krzemu, z którego wyprodukowane są elementy toczne łożysk CeramicSpeed, ma tę zdolność na poziomie aż 15 kV! I to między innymi dzięki temu produkty te tak doskonale sprawdzają się w sprzętach elektrycznych różnego rodzaju.

Branża spożywcza oraz farmacja i chemia

Branża spożywcza jest bardzo wymagająca. Nie chodzi nawet o trudne warunki eksploatacyjne, co za wymóg certyfikatów, dzięki którym dany produkt będzie mógł pracować w maszynach tej branży w ogóle. I tym samym łożyska hybrydowe CeramicSpeed dostępne są w ofercie w dwóch wariantach. A mianowicie pierwszy z nich to mechanizmy dopuszczone do przemysłu spożywczego, a drugi – łożyska, które mogą pracować nawet w bliskim kontakcie z jedzeniem. Poza tym bardzo dobre parametry hybrydowego rozwiązania sprawiają, że świetnie sprawdza się ono w specyficznych i trudnych warunkach, jakimi charakteryzuje się ta gałąź przemysłowa. Podobnie rzecz wygląda z branżą farmaceutyczną i chemiczną. Dedykowane produkty dla tego segmentu wyposażone zostały w smary zatwierdzone przez FDA. W obu przypadkach łożyska hybrydowe CeramicSpeed gwarantują trwałość i niezawodność, a także znacznie dłuższą żywotność, niż ta, do której zapewne jesteś przyzwyczajony, korzystając z klasycznych rozwiązań.

Obróbka materiałów

Kolejną branżą charakteryzującą się trudnymi warunkami pracy oraz otoczenia, jest ta, związana z obróbką materiałów. W tartaku czy kamieniołomach mamy do czynienia z różnego rodzaju zabrudzeniami, np. kurzem czy z piaskiem, a także z ekstremalnymi temperaturami. W przypadku gdy wnętrze łożyska będzie zanieczyszczone, jego żywotność ulega znacznemu uszkodzeniu. Często bywa tak, że nawet najlepsze rozwiązania ochronne się nie sprawdzają. Dlatego warto zainwestować w łożyska hybrydowe, których ceramiczne elementy toczne są w stanie z tymi zanieczyszczeniami sobie doskonale poradzić. Kulki są może i lżejsze, ale tym samym o wiele twardsze, niż stalowe.

CeramicSpeed Polska