Łożyska do silników elektrycznych

Łożyska do silników elektrycznych

Łożyska do silników elektrycznych

Łożyska toczne do specjalnych aplikacji są zwykle zabezpieczone w każdy możliwy sposób, aby w krótkim czasie użytkowania nie uległy uszkodzeniu. Jednakże i te systemy nie zawsze są niezawodne.

  1. Łożyska do silników
  2. Ceramiczne elementy toczne
  3. Twoje korzyści związane z łożyskami ceramicznymi

Problem najczęściej pojawia się, gdy powłokę, którą powleczono elementy toczne, uszkodzimy podczas montażu. W takim przypadku, jeśli łożysko aplikowane jest do sprzętu elektrycznego, znacznie szybciej będzie wymagało wymiany. Jak temu zapobiec?

Łożyska do silników

Łożyska do silników elektrycznych muszą być doskonale przystosowane do specyficznych warunków pracy. Każda renomowana marka ma takowe modele w swojej ofercie, jednakże i one czasami zawodzą. Po pierwsze, jeśli tylko uszkodzimy podczas montażu specjalne zabezpieczenie w postaci powłoki, prądy błądzące przechodzące przez nasze łożysko sprawią, że element ten będzie wymagał wymiany znacznie szybciej, niż powinien. A powłoka ta jest bardzo istotna, ponieważ łożyska standardowe same w sobie mają zdolność izolacyjną maksymalnie do 1kV. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie rozwiązanie CeramicSpeed.

Ceramiczne elementy toczne

Coraz większą popularnością cieszą się łożyska hybrydowe. Elementy toczne wykonane są z różnych materiałów, jednakże najlepszym rozwiązaniem jest azotek krzemu (Si3N4). Dlaczego? Ponieważ nie przewodzi prądu, a zdolność izolacyjna łożyska z kulkami ceramicznymi wynosi aż 15 kV na mm – to znacznie więcej, niż w przypadku powietrza atmosferycznego. I tym samym łożyska hybrydowe CeramicSpeed same w sobie mają efekt izolacji i nie potrzebują dodatkowych powłok, które są stosowane w modelach konwencjonalnych. Łożyska ceramiczne charakteryzują się także niższą o ok. 10-20 stopni Celsjusza temperaturą pracy. To również wpływa korzystnie na jego żywotność.

Twoje korzyści związane z łożyskami ceramicznymi

Co zyskujesz, inwestując w specjalne łożysko do silników elektrycznych CeramicSpeed? Do najważniejszych zalet możemy zaliczyć przede wszystkim szybki zwrot inwestycji, mniej przestojów planowanych i całkowity brak tych nieplanowanych. Ponadto:

  • Łożyska hybrydowe są nieprzewodzące, a ich zdolność izolacyjna jest znacznie większa, niż w przypadku specjalnych powłok stosowanych w modelach konkurencji;
  • Izolacji tej nie sposób uszkodzić podczas montażu;
  • Dłuższa o 4-8 razy żywotność;
  • Znaczny spadek poziomu zużycia energii w łożyskach hybrydowych – do 70%;
  • Łożyska hybrydowe są w stanie bez problemu osiągnąć wyższe obroty;
  • Mają niskie wymagania związane ze smarowania;

Warto również wspomnieć, że łożyska ceramiczne są trwalsze i niezawodne. Ze względu na niską masę kulki, maszyna nie potrzebuje zbyt wiele energii do pracy. Ponadto doskonale sprawdzą się w ekstremalnych aplikacjach, charakteryzujących się dużymi prędkościami, środowiskiem korozyjnym i przy ekstremalnych temperaturach. I oczywiście – jeśli mówimy o sprzęcie elektrycznym – nie ma ryzyka wystąpienia erozji elektrycznej. W przypadku łożysk hybrydowych CeramicSpeed Polska, prądy błądzące nie stanowią żadnego zagrożenia.

CeramicSpeed Polska