Jak dobrać łożysko hybrydowe?

Jak dobrać łożysko hybrydowe?

Jak dobrać łożysko hybrydowe?​

Łożyska toczne to ważne elementy, które stosowane są układach mechanicznych. Ze względu na różnorodność maszyn przemysłowych i innych urządzeń, a także czynniki zewnętrzne, nie możemy stosować jednego rodzaju łożyska do wszystkiego.

  1. Jak dobrać łożysko?
  2. Jeśli łożysko kulkowe, to stalowe czy hybrydowe?

Obecnie na rynku znajdziemy bogatą ofertę produktów, które różnią się między sobą między innymi własnościami i przystosowaniem. Duża ilość modeli łożysk może sprawdzić problemy, dlatego postanowiliśmy krok po kroku wyjaśnić, jak należy postępować w tym precedensie.

Jak dobrać łożysko?

Na samym początku powinniśmy skupić się na tym, jakie rodzaje łożysk są obecnie dostępne na rynku. A mianowicie znaleźć możemy modele kulkowe, stożkowe, igiełkowe, walcowe czy baryłkowe. To oczywiście jest taki ogólny pogląd, ponieważ każdy ten rodzaj dzieli się jeszcze na inne mniejsze podkategorie, na przykład łożyska kulkowe skośne czy walcowe dwurzędowe. Zanim przejdziemy do kolejnego etapu, musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących właściwości, jakimi musi charakteryzować się nasze łożysko w tym konkretnym zastosowaniu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kierunek obciążenia, prędkość obrotową, sztywność łożyskowania, jaka jest wymagana dokładność wykonania, cichobieżność oraz jakie są ograniczenia w przypadku błędów współosiowości. Jeśli już uda nam się doprecyzować, który model tego elementu będzie nam potrzebny, następnym krokiem jest określenie wymiarów, w tym średnicy wewnętrznej, zewnętrznej oraz szerokość pierścienia zewnętrznego. Informacje na temat wymiarów znajdują się przy każdym produkcie i zapisywane są w tej samej właśnie kolejności, a mianowicie:

Średnica wewnętrzna * średnica zewnętrzna * szerokość pierścienia

Symboliczna gwiazdka nie jest tutaj bez znaczenia – najczęściej producenci używają jej jako separatora między wymiarami. Oprócz symbolu gwiazdki, używana może być także litera „x”.

W przypadku łożysk hybrydowych zasada jest taka sama. Jeśli wybieramy łożysko kulkowe, to ostatnim etapem jest uszeregowanie wszystkich za i przeciw czy model ceramiczny jest rozwiązaniem, w który powinniśmy inwestować.

Jeśli łożysko kulkowe, to stalowe czy hybrydowe?

Łożyska kulkowe są najbardziej popularnym modelem na rynku. Jeszcze do niedawna wybór był prosty – stawiano po prostu na jakość, wybierając odpowiednią markę. Problem pojawił się, dopiero gdy na rynek weszły łożyska hybrydowe CeramicSpeed. I chociaż są to łożyska do specjalnych zastosowań, coraz częściej wykorzystuje się je nawet w mniej wymagających środowiskach. Aby zapewnić sobie ciągłość na linii produkcyjnej i wyeliminować nieplanowane przestoje, warto inwestować w produkt ceramiczny. Inwestycja bardzo szybko się zwraca, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych. Wiele branż przemysłowych po przetestowaniu łożysk hybrydowych CeramicSpeed stwierdziło, że nawet te planowane przestoje nie były tak częste, jak w przypadku stosowania modeli konwencjonalnych! Rodzaj hybrydowy charakteryzuje się długą żywotnością (od 4 do 8 raza dłuższą niż łożysko standardowe), co sprawia, że wymiana tego elementu odbywa się raz na rok, dwa lata, a nawet i więcej. Elementy toczne wykonane z azotku krzemu mają znacznie lepsze właściwości niż kulki stalowe. Przede wszystkim nie przewodzą prądu, dlatego łożyska hybrydowe świetnie sprawdzą się w silnikach elektrycznych. Nie potrzebują żadnych dodatkowych powłok, aby łożysko uniknęło ewentualnego ryzyka erozji elektrycznej. Zresztą powłokę taką, która obecna jest w łożyskach standardowych, często ulega uszkodzeniu już podczas montażu.

Ponadto łożyska ceramiczne bez problemu radzą sobie z wysokimi obrotami oraz ekstremalnymi temperaturami. Kulki ceramiczne są twardsze, co pozwala na bezproblemową pracę tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem. Ostatecznie piasek czy opiłki metalu, które z łatwością mogą dostać się do wnętrza łożyska, są dosłownie mielone w pył. Warto również zaznaczyć, że materiały, które wykorzystano w produkcji łożysk hybrydowego CeramicSpeed są zatwierdzone przez FDA i dopuszczone do przemysłu spożywczego – również, gdy produkt ma mieć bezpośredni kontakt z żywnością.

Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego łożyska hybrydowego, koniecznie skontaktuj się z nami! Wspólnie na pewno uda nam się wybrać optymalne rozwiązanie dla Ciebie.

CeramicSpeed Polska