Łożyska hybrydowe składają się z pierścieni stalowych oraz kulek ceramicznych. I chociaż obecnie na rynku można znaleźć elementy toczne wykonane z różnych materiałów, to modele z azotku krzemu (Si3N4) cieszą się niezwykłą popularnością.
Dlaczego akurat azotek krzemu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Azotek krzemu to najlepszy dostępny materiał na rynku. Charakteryzuje się takimi właściwościami, że łożysko hybrydowe, które jako elementy toczne ma właśnie kulki ceramiczne wykonane z tego tworzywa, doskonale sprawdzi się nawet w najtrudniejszych i najbardziej wymagających warunkach pracy.
Najważniejszą zaletą kulek ceramicznych wyprodukowanych z azotku krzemu jest fakt, że materiał doskonale izoluje od prądów błądzących. Dzięki temu ryzyko wystąpienia erozji elektrycznej jest zerowe, co korzystnie wpływa między innymi na żywotność łożysk – szczególnie tych wykorzystywanych w maszynach, gdzie dochodzi do przepływu prądu elektrycznego przez fragmenty łożyska. W przypadku modeli konkurencyjnych w takiej sytuacji dochodzi do uszkodzeń różnego rodzaju, które utrudniają pracę łożysk, gdyż pojawiają się na przykład wżery na bieżniach czy mikro-spawy.
Warto również wspomnieć, że kulki wyprodukowane z azotku krzemu (Si3N4) są aż o 58% lżejsze od kulek stalowych, co zmniejsza także obciążenie odśrodkowe bieżni w trakcie obrotu. Dzięki temu maszyna zużywa znacznie mniej energii przy pracy, a sama eksploatacja – łożyska oraz urządzenia – jest dłuższa, niż gdy korzystamy z produktów konwencjonalnych. Ponadto łożysko hybrydowe, którego elementy toczne wykonane zostały z azotku krzemu, charakteryzuje się również możliwością pracy przy wyższych – do 50% – obrotach i dużych prędkościach, szczególnie w wymagających aplikacjach.
Kulki ceramiczne cechują się niższym współczynnikiem tarcia, co wiąże się także z mniejszą potrzebą smarowania. Jeśli w łożysku wykorzystujemy kulki stalowe przy pierścieniach wykonanych z tego samego materiału, dochodzi do wzajemnego niszczenia się dwóch identycznych tworzyw. Elementy ceramiczne eliminują ten problem.
Azotek krzemu charakteryzuje się również niższym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej. To sprawia, że łożyska hybrydowe CeramicSpeed wykorzystujące kulki ceramiczne, znacznie lepiej radzą sobie w warunkach pracy przy bardzo niskich i bardzo wysokich – bo aż do 350 stopni Celsjusza – temperaturach.
Łożyska hybrydowe same w sobie są droższe, niż modele konwencjonalne, ale wszystkie zalety tego rozwiązania gwarantują szybki zwrot inwestycji. Jeśli jesteś przyzwyczajony do częstych przestojów planowanych – na przykład co dwa, trzy miesiące – korzystając z produktu hybrydowego, wymieniasz go minimum raz na rok, a w większości przypadków nawet rzadziej, co jej poparte raportami. Warto wspomnieć również, że samo ryzyko wystąpienia przestojów nieplanowanych jest sprawnie wyeliminowane. Z łożyskami ceramicznymi możesz cieszyć się lepszą wydajnością swojej linii produkcyjnej i znaczną oszczędnością w przypadku kosztów eksploatacyjnych.
Pierwotnie kulki ceramiczne były wykorzystywane w branży sportowej. Ale ze względu na szereg zalet, których brakuje u konkurencji, zaczęto produkować je także do łożysk przystosowanych dla maszyn przemysłowych. Produkt znajdzie zastosowanie zarówno w sprzętach elektrycznych, w segmencie związanym z obróbką materiałów, a także w branży spożywczej, farmacji i chemii Ta różnorodność zdecydowanie jest atutem łożysk hybrydowych CeramicSpeed Polska.