Łożyska hybrydowe są niejako nowością na polskim rynku, bowiem mimo długiej już obecności na rynku ogólnie, to dopiero od pewnego czasu zaczynają być powoli doceniane w naszym kraju. Jeśli i Ty zastanawiasz się, czy w rozwiązanie ceramiczne warto inwestować, specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy 3 fakty o łożyskach hybrydowych, które musisz znać!
Technologia łożysk hybrydowych nie jest skomplikowana. Fenomen rozwiązania duńskiej marki CeramicSpeed tkwi w zastosowaniu azotku krzemu do produkcji elementów tocznych. To dzięki temu udało się podnieść znaczące parametry łożysk i obniżyć te, które mają bezpośredni wpływ na zużywanie się komponentu. To wszystko w połączeniu z wytrzymałością i trwałością sprawiło, że łożysko hybrydowe jest idealnym rozwiązaniem dla trudnych warunków, w których radzi sobie lepiej, niż łożysko konwencjonalne.
W łożyskach hybrydowych zamontowano ceramiczne elementy toczne. W produktach CeramicSpeed dokładniej zastosowano azotek krzemu. Wykorzystanie innego materiału sprawiło, że kulki same w sobie mają niższą masę, co przełożyło się między innymi na zmniejszenie obciążenia odśrodkowego bieżni podczas obrotu i tym samym zredukowało zużywanie się komponentu. Niższa masa pozwala także na bezproblemową pracę przy gwałtownym przyspieszaniu i zwalnianiu. Ceramiczne elementy toczne są również twardsze i gładsze od kulek stalowych. Do zalet tego rozwiązania zalicza się również fakt, że przenoszą one mniej ciepła. To w połączeniu ze zmniejszonym poziomem tarcia pozwala na osiąganie jeszcze wyższych prędkości obrotowych.
Azotek krzemu nie przewodzi prądu, co oznacza, że zdolność izolacyjna łożyska hybrydowego znacząco wzrosła. W przypadku łożysko konwencjonalnych zdolność ta wynosi maksymalnie 1 kV, w rozwiązaniu ceramicznym udało się uzyskać nawet 15 kV! Warto mieć na uwadze również fakt, że przy łożyskach konwencjonalnych zdolność tak będzie utrzymywać się na tym samym poziomie, jeśli oczywiście nie uszkodziliśmy specjalnych powłok, co zdarza się dosyć często podczas montażu. Przy modelach hybrydowych utracenie tej zdolności lub obniżenie samego parametru jest wręcz niemożliwe.
Dzięki wysokiej zdolności izolacyjnej łożyska hybrydowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla silników elektrycznych, w których na komponenty działają prądy błądzące, często doprowadzając mechanizmy do erozji elektrycznej i tym samym awarii.
Częste wymiany łożysko generują wysokie koszty eksploatacyjne, a przestoje, które są potrzebne do zamontowania nowej części, powodują straty. Jeśli w Twojej firmie łożyska muszą być wymieniane co – przykładowo – 6 miesięcy, bo szybko ulegają zużyciu, przy rozwiązaniu hybrydowym serwis będzie rzadszy. Według statystyk duńskich branż przemysłowych, które zamontowały łożyska hybrydowe, komponenty pracowały wydajnie przez około 2-3 lata i dopiero po tym okresie niektóre wymagały faktycznej wymiany. To sprawia, że firma jest w stanie zaoszczędzić sporą sumę, gdyż łożysko zapewnia bezawaryjną i wydajną pracę przez kilka lat!
Wpływ na długą żywotność łożysk mają – między innymi – ceramiczne elementy toczne. Wykorzystując azotek krzemu do produkcji kulek, nie tylko podniesiono wydajność samego komponentu, ale i znacząco zredukowano jego zużycie. Niższa temperatura pracy, mniejsze obciążenie wstępne przy zachowaniu wysokiej sztywności, redukcja potrzeby smarowania i niskie koszty eksploatacyjne – to tylko kilka zalet, którymi odznaczają się łożyska hybrydowe CeramicSpeed. Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniem duńskiej marki i zastanawiasz się, zapraszamy do innych artykułów, opublikowanych na naszej stronie, w tym również na blogu, gdzie krok po kroku wyjaśniliśmy całą technologię łożysk hybrydowych.