Ceramika kontra stal w łożyskach kulkowych

Ceramika kontra stal w łożyskach kulkowych

Ceramika kontra stal w łożyskach kulkowych

Standardowe łożyska wykorzystują stal do produkcji elementów tocznych. My proponujemy rozwiązanie ceramiczne, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Czym różnią się kulki ceramiczne od stalowych? Czy faktycznie warto inwestować w łożyska hybrydowe?

  1. Zalety kulek stalowych
  2. Zalety kulek ceramicznych
  3. Kulki stalowe czy ceramiczne?

Ceramika kontra stal – które rozwiązanie jest najlepsze?

Zalety kulek stalowych

Do zalet kulek stalowych zalicza się głównie wytrzymałość oraz twardość. Te wyprodukowane przez czołowych producentów, całkiem nieźle radzą sobie przy wysokich prędkościach. Stalowe kulki charakteryzują się także wysoką odpornością na obciążenie i ścieranie. Jednakże nie wszystkie sprawdzają się w specjalnych aplikacjach i nie izolują prądów błądzących, niekorzystnie wpływających na całe łożysko.

Zalety kulek ceramicznych

Kulki ceramiczne są produkowane z różnych materiałów. Najlepiej sprawdzają się jednak te wykonane z azotku krzemu (Si3N4). Po pierwsze są doskonałym izolatorem od prądów błądzących i nie potrzebują dodatkowych powłok ochronnych. Po drugie są lżejsze, ale i twardsze, co wpływa korzystnie na zmniejszenie tarcia. Twardość w połączeniu z gładką powierzchnią sprawia, że kulki ceramiczne są o wiele trwalsze od stalowego rozwiązania. Zaletą tego rozwiązania jest także uzyskanie mniejszego poślizgu, szczególnie przy dużych prędkościach. To wszystko wpływa na żywotność kulki ceramicznej, która jest od 4 do 8 razy dłuższa, niż element toczny w łożyskach konwencjonalnych. Oprócz najniższego modułu tarcia, kulki ceramiczne charakteryzują się także niską sprężystością, co sprawia, że samo naprężenie kontaktowe łożysk jest mniejsze.

Rozwiązanie to jest droższe, niż łożyska standardowe, jednakże inwestycja bardzo szybko się zwraca – według klientów, którzy nam już zaufali, do 13 miesięcy. Dłuższa żywotność, do tego mniejsze straty energii – łożyska ceramiczne nie wymagają tak częstej wymiany, jak modele konwencjonalne. 

Łożyska hybrydowe to łożyska do zadań specjalnych. Mogą być wykorzystywane w każdej aplikacji, jednakże dedykowane są tam, gdzie konwencjonalne rozwiązanie zawodzi – czyli w naprawdę ekstremalnych warunkach, do których zaliczamy między innymi duże obciążenia, wysokie temperatury czy zanieczyszczone środowisko.

Kulki stalowe czy ceramiczne?

Wszystko zależy od tego, których tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli aplikacja nie jest zbyt wymagająca, wystarczające winny być łożyska standardowe. Jeśli poszukujemy rozwiązania, które nas nie zawiedzie i którego nie będziemy musieli wymieniać po trzech miesiącach, zdecydowanie łożyska hybrydowe CeramicSpeed będą najlepszym wyborem. 

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do skontaktowania się z naszym Działem Obsługi Klienta.

CeramicSpeed Polska